Mehmet HARMANCI

Mehmet HARMANCI

LTB Başkanı ve TDP LTB Başkan Adayı

1977 yılında Lefkoşa’da doğan Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı Türk Maarif Koleji (TMK) mezunudur. Lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayıp, üniversite öğrenimi boyunca DAÜ-KÖB (Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıslı Öğrenciler Birliği) öğrenci inisiyatifinde aktif görevlerde bulundu. Başkan Harmancı, yüksek lisans derecesini Liverpool John Moores Üniversitesi AB ve Politika alanında tamamladı. 

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP)’nde siyasi yaşamına başlayıp TKP ve Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) Gençlik Komitesi Başkanlığı görevlerini üstlendi. 

Sivil Toplum Örgütleri ve uluslararası kuruluşlarda yöneticilik görevleri üstlenen Başkan Harmancı; Kıbrıs’ın kuzeyine AB tarafından sağlanan yardım paketinin fizibilite çalışmaları ile projelerinde yöneticilik ve koordinatörlük görevlerinde bulundu, Engage Projesi’nin yöneticiliğini yaptı.

2005-2008 yılları arasında özel bir tur operatörlüğü firmasında Genel Müdür olarak çalıştı. Kıbrıs’ın kuzeyine Avrupa’dan turlar düzenleyen, pek çok otel tarafından En İyi Tur Operatörü ödülünü almış özel bir firmada Genel Müdür olarak görev yaptı.

2008 yılında Amerika’da düzenlenen Avrupalı Genç Liderler programına davet alarak katıldı.

Haziran-Eylül 2013 tarihlerinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.
Toplumcu Demokrasi Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığı, Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Sekreter görevlerinde bulundu.

28 Haziran 2014 yerel seçimlerinde LTB Başkanlığı görevine seçilen Mehmet Harmancı, 24 Haziran 2018 yerel seçimlerinde Lefkoşalıların büyük desteği ile yeniden başkan olarak seçilmiştir. 

Ülkemizin tek kabül görmüş olan Lefkoşa Türk Belediyesi’ni pek çok uluslararası platformda başarıyla temsil eden Başkan Harmancı, iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli olup bir çocuğu vardır.

  • Doğum Tarihi:3 Şubat 1977
  • Doğum Yeri:Lefkoşa

Eğitim Hayatı

Üniversite - Uluslararası İlişkiler (Political Science)

Doğu Akdeniz Üniversitesi

Yüksek Lisans - AB ve Politika

Liverpool John Moores Üniversitesi

Politik Kariyeri

Turizm ve Çevre Bakanı (Political Science)

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı