28 yıllık geçmişe sahip olan otobüs terminali, hem işlev hem de görüntü olarak Lefkoşa’ya yakışmamakla birlikte başkentin ihtiyacına cevap vermekte de yetersizdir.

Lefkoşa’ya artı değer yaratmak için sorumluluk üstlenen Harmancı ve Lefkoşa Ekibi, Yeni Terminal için projelendirme çalışmasını tamamlayıp şehre yeniden fayda sağlama potansiyelini geliştirecek yepyeni bir vizyon ortaya koymaktadır.

 

YENİ TERMİNAL PROJESİ’NDE NELER OLACAK?

  • Otobüs durakları
  • Otobüs park yerleri
  • Terminalde hizmet veren tüm firmaları ve farklı alanlardaki kurumlar için yeni iş yerleri
  • Sivil toplum ve Lefkoşalıların kullanımına açık salon
  • Kafeler ve restorantlar
  • Ücretli otopark
  • Kiralanacak stüdyo daireler

 

NASIL YAPACAĞIZ?

Yeni Terminal binası özel girişim işbirliğinde yap-işletdevret modeli proje yarışması yapılarak bölgedeki mevcut yapılaşmaya uyumlu şekilde yeniden inşa edilecek. Ülke çapındaki tüm mimarların ve konunun uzmanlarının katılımına açık olacak yarışmanın jurisi Kuzey ve Güney Kıbrıs ile Türkiye’deki üniversitelerin mimarlık bölümü temsilcilerinden oluşacaktır.

Böylece Kaymaklı bölgesinden başlayarak Mehmet Akif Caddesi sonuna kadar olan güzergah boyunca Lefkoşa’da yepyeni bir çekim merkezi oluşturulacak.

 

LEFKOŞA NE KAZANACAK?

Yeni Terminal Projesi hem ülke hem de şehrin toplu taşımacılığının geliştirilmesine katkı koyarken, yepyeni ve çok yönlü bir kompleks ile Lefkoşa kendine yakışır çağdaş bir terminale sahip oluyor. Sivil toplumun kullanımına sunulacak çok amaçlı salon ile yeni açılacak kafeler ve restorantlar Lefkoşalıların ve terminal kullanıcılarının keyifli zaman geçirmesi için hizmet verecek.

Yeni Terminal’in işletmesi Belediyenin yönetiminde olurken yap-işlet-devret modeli kapsamında anlaşılacak sürenin sonunda Belediye bütçesinden hiçbir harcama yapılmadan Yeni Terminal tamamen Lefkoşalılar ve Lefkoşa Türk Belediyesi’nin olacaktır.