LTB’den ‘kurallara uyun’ çağrısı

  • MARKET 2
  • MARKET 1

Halk Sağlığı Şubesi, 28 markette yaptığı denetimlerde 200’den fazla unlu gıda mamülünü toplattı

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Halk Sağlığı Şubesi ekiplerinin işyerlerine yönelik yaptığı denetimler devam ediyor. Bu kapsamda dün Lefkoşa genelinde faaliyet gösteren 28 market denetlendi. Yapılan denetimler sonucunda ambalajı uygun olmayan, etiket bilgileri eksik bulunan ve uygun koşullarda muhafaza edilmeyen unlu gıdalar toplatıldı. 133 sandviç, 28 bulgur köftesi, 44 paket börek, 161 adet poğaça ve hellimli gibi unlu mamül toplanarak müsadere edildi.

Gıda zehirlenmesi riski var
LTB Halk Sağlığı Şubesi yetkililerinden yapılan açıklamada, tüm ürünlerin marketlerde paketlenmiş ve etiket bilgileri tam olarak satışa sunulması gerektiğinin altı çizildi. Açıklamada, Sandviç ve bulgur köftelerinin oda sıcaklığında, bozulma ve gıda zehirlenmesine sebep olma riski taşıdığı için bu ürünlerin, buzdolabında muhafaza edilmesi gerektiği vurgulandı..

Sevkiyatlar soğutuculu araçlarla olmalı
Ayrıca açıklamada, Lefkoşa dışındaki bölgelerde üretim yaparak, Lefkoşa’daki marketlerde satışa sunan kişi veya şirketlerin, bağlı bulundukları belediyeden aldıkları iznin bir kopyasını LTB’ye ulaştırmaları gerektiği; bozulma riski olan bu gibi ürünlerin sevkiyat işleminin ise soğutuculu araçlarla yapılması gerektiği kaydedildi. LTB Halk Sağlığı Şubesi yetkilileri Börek, bulgur köftesi gibi ürünlerin ise sıcak olarak satışının da ancak uygun fırın ve hazırlama bölümü olan işyerleri tarafından yapılabileceğini belirtti.

 

Yorum Yazın