LTB Başkanı Mehmet Harmancı, gazeteci yazar Neriman Cahit’i evinde ziyaret ederek plaket takdim etti

  • CAHIT-2
  • CAHIT-1
  • CAHIT-4
  • CAHIT-3

Kültürü, sanatı ve Lefkoşa’yı konuştular

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, ülkemizin değerli gazeteci yazar ve emekli öğretmenlerinden birisi olan Neriman Cahit’i evinde ziyaret ederek Lefkoşa’ya kattığı değerlerden dolayı plaket takdim etti. Ziyarette Harmancı’ya LTB Asbaşkanı Akın Aktunç ve LTB Kültür Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy’da eşlik etti.

Cahit: Lefkoşalılar Harmancı’ya Yardımcı Olmalı

Neriman Cahit, LTB Başkanı Harmancı’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti. Cahit, bir Lefkoşalı olarak LTB Başkanı Harmancı’nın çalışmalarını yakından takip ettiğini, Harmancı’nın üzerinde çok fazla yük olduğunu ve bu yükün azalması için Lefkoşalıların da kendisine yardımcı olması gerektiğini vurguladı.
Kendisinin uzun yıllar önce çok zor koşullarda eğitim hayatını sürdürdüğünü söyleyen Cahit, okumak için yaşadığı yerden ayrıldığında insanların arkasından okuyup vezir mi olacaksın diye dalga geçtiklerini ancak vezir değil insan olmaya çalışarak bugünlere geldiğini ifade etti. Hayatını bir öğretmenin değiştirdiğine dikkat çeken Cahit, öğretmenlerin insanların hayatlarını değiştirme gibi bir güce sahip olduğunun altını çizdi

Harmancı: Cahit’in Lefkoşa’ya olan aşkını herkes biliyor

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, ziyarette yaptığı konuşmasında Neriman Cahit’in Kıbrıs Türk kültür ve sanatına çok büyük hizmetleri olduğunu, bunların yanında sendikal hayata, Lefkoşa’ya ve eğitime kattığı değerlerin ise takdire şayan olduğunu belirtti.
Cahit’in Lefkoşa’ya olan aşkının herkes tarafından bilindiğini söyleyen Harmancı son kitabı Lefkoşa’ya Mektuplar ile Cahit’in bu şehre olan sevgisini bir kez daha ortaya koydugunu dile getirdi.

Eğitim, sanat ve kültür vurgusu

Başkan Harmancı, günümüzde paranın statü kazandırdığı bir noktaya gelinmesinin üzüntü verici olduğunu ancak çağdaş medeniyetlerde insanın statüsünün okuduğu kitaplar, gördüğü eğitim, sanat ve kültüre verdiği değer ile ölçüldüğünü vurguladı.
Lefkoşa’nın çok uzun yıllar bu şekilde yaşadığına inandığını söyleyen Harmancı, hedefinin Neriman Cahit’in Lefkoşa sevgisini anlatan mısraları, satırları yeniden bu şehrin özü haline getirmek olduğunu belirtti. Ziyaretin ardından Harmancı, Lefkoşa’ya kattığı değerlerden dolayı Neriman Cahit’e plaket taktim etti.

Yorum Yazın