“Lefkoşa’yı Sevgiyle ve Her Rengi Kucaklayarak Geleceğe Taşıyacağız”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı 6 Temmuz Pazartesi akşamı Gençlik Merkezi’nde, “Şehrin 365 Günü” adlı bir toplantı düzenleyerek, göreve gelişinin birinci yılında belediyenin bir yıllık icraatlarını değerlendirdi, geleceğe yönelik projelerini paylaştı, Lefkoşalıların sorularını yanıtladı.LTB Asbaşkanı, bazı belediye meclis üyeleri ile belediye yöneticilerinin de katıldığı ve başkanın konuşması ile icraatların izleyicilere slayt gösterisi ile aktarıldığı etkinliğe, basın ile Lefkoşalılar yoğun ilgi gösterdi.

Altyapı, temizlik hizmetleri, park-bahçeler-çevre sağlığı, dış ilişkiler, halkla ilişkiler, kültür-sanat, spor faaliyetleri, LTB’nin mali ve idari yapısı ile yeni yönetim anlayışı ve yapılması düşünülen projelere kadar birçok konuda detaylı açıklamalarda bulunan Harmancı, kamuoyunun en çok merak ettiği konuların başında gelen Sayıştay Raporu ve devam eden süreçle ilgili bilgileri de Lefkoşalılarla paylaştı.

Kutlu Adalıyı andı

Konuşmasına, bilgilendirme toplantısına katılan tüm basın emekçileri ile Lefkoşalılar’a teşekkür ederek başlayan Harmancı, ilk olarak faili meçhul bir cinayete kurban giden ve dün ölüm yıldönümü olan Kutlu Adalı’yı andı ve bu olayın üstüne gitmeyen tüm yetkilileri kınadı.

Dürüst, şeffaf ve hesap verebilir bir yerel yönetim anlayışı

Dürüst, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı ile LTB’deki göreve talip olduklarını belirten Harmancı, göreve geldikten sonra da tüm çalışmalarını bu temel prensip çerçevesinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da enkaz edebiyatı yapmayacağını belirten Başkan Harmancı halka ne yapacağını anlatmak istediğini belirtti.Bölge toplantıları (14 kez), 45 Perşembe Günü yapılan “Lefkoşalılar ile 5 dakika” görüşmeleri (1000’e yakın kişi ile görüşüldü) sayesinde Lefkoşalılar ile en geniş platformda buluştuklarını kaydeden Harmancı, bir yılda topladıkları 21 Belediye Meclisi ile geçmiş döneme oranla % 30 daha fazla karar aldıklarını ve meclis üyelerinin aktif katılımıyla gerçekleşen komisyon toplantılarında da geçmiş döneme oranla % 460 daha fazla karar ürettikleri vurguladı.

“Yerel gelirlerdeki % 15 artış gelecek için oldukça umut verici”

Göreve geldiklerinde LTB’nin 155 milyon TL borcu olduğunu, ancak bu borcun kendilerini korkutmadığını, borcu eritmek için Eylül ayında uzun vadeli bir yapılandırma gerçekleştirdiklerini, böylece LTB’yi 220 bin TL kur farkından dolayı kaynaklanacak artıştan kurtardıklarını aktaran Hamancı; “LTB yapılandırma sonrası 201 Bin TL’lik ek faiz yükünden kurtulurken yaklaşık 7 kat eksik faiz daralması yaşamıştır.”dedi.

         Nakit dengelenmesi sayesinde maaş ve bayramlıkların da gününde ödenmesi konusunda süreklilik sağlandığına dikkat çeken Harmancı, bir yıl içerisinde, bir önceki yıla oranla yerel gelirlerdeki % 15 artış miktarının, ekonomik programında açıkladığı yerel gelirlerdeki istikrar temelli planın hayata geçirilebileceği yönündeki en önemli gösterge olduğunu kaydetti. Şu anki borcun 173 milyon TL (% 85 kamu borcu) olduğunu kaydeden Harmancı, LTB’nin hem icraat yapan, hem de borcu ile ilgili olarak planlama yapabilen bir noktaya gelmesinden yola çıkarak kısa, orta ve uzun vadede bu borcu eritmeyi planladıklarını vurguladı.

“Garibanın peşinde değiliz, ancak yüklü borcu olanların peşini bırakmayacağız”

           LTB’nin gelirlerini artırmak konusunda kararlı olduklarını, ancak belediyeye 300 TL, 500 TL borcu olan gariban kişilerin peşinde olmadıklarını ifade eden Harmancı, belediyeye büyük borcu olan kişi/kurumların peşini bırakmayacaklarının altını çizdi.

“LTB’yi batıran esas failler sokakta dolaşıyor. Raporda mafyanın ismi yoktur.”

Kamuoyunda çok tartışılan Sayıştay Raporu hakkında da bilgi veren Harmancı, “Rapor’un belediyenin aktif olarak işlemediği 2012 yılını içermemesinin, hem çok büyük bir eksiklik olduğunu, hem de kafalarda çeşitli soru işaretleri yarattığını belirtti. ‘7 yıl sonraki adalet, ne kadar adalettir?’ diye soran Harmancı şunları kaydetti: Raporda yer alan üst kademe yöneticileri-özel şirket ilişkileri ve bu özel ilişki biçimi sorgulanması gerekir. Ben raporda ismi geçenlerle ilgili polise suç duyurusunda bulundum, disiplin soruşturması başlattım, ilgili bakanlıklara yazı gönderdim, geri ödeme talep edilmesi için çalışma başlattım, ilgili tüzük ve denetim mekanizması için çalışma başlattım. Doğru ve adil bir disiplin süreci yaşanması gerekiyor. Başkan ve meclis üyeleri olarak esasen mahkemelerin işi olan bu konuyu hızlandırmasını beklemekteyiz. Ancak üzücü olan esas faillerin sokakta rahatça dolaşıyor olmasıdır. Bu raporda mafyanın ve mafya babalarının ismi yer almamaktadır. Ben Savcılık’tan gereğini yapmasını bekliyorum.”

Temizlik, Halk Sağlığı-Çevre Sağlığı

Kısa dönem içerisinde Lefkoşa’lıların üzerinde önemle durduğu temizlik hizmetlerinde bünyelerine kattıkları 5 adet yeni iş aracı ile hissedilir orada gelişme sağladıklarını ve Lefkoşa’nın %75’inin bölgesel temizliğini tamamladıklarını, 1 yıl içerisinde 350 dönüm olan Lefkoşa Kabristanlığı’nda 4 kez büyük temizlik faaliyeti gerçekleştirdiklerini aktaran Harmancı, Yeşil Barış Hareketi ile gerçekleştirilen Teneke Çocuk Projesi’nin ilk uygulama alanının Lefkoşa olduğunu, ayrıca, yenilikçi ve çevreyi birincil öncelik sayan anlayışları gereği gömme çöp sistemini Lefkoşa’da uygulamaya başladıklarını söyledi.

Halk Sağlığı konusunda önemli işler yaptıklarını aktaran Harmancı, özellikle kötü uygulamanın kimler tarafından yaratıldığının deşifre edilmesinin tüm şirketleri daha özenli ve dikkatli olmaya ittiğini, bu uygulama ile de Lefkoşalıların tükettiği ürün markaları hakkında şeffaf bir bilgilendirme sürecine girdiklerini kaydetti. Harmancı, Çevre Sağlığı konusunda ise LTB olarak kaynağından biyolojik mücadele yöntemini benimsediklerini söyledi. Dünyadaki çağdaş şehirlerde olan kalite belgelendirme sistemini de Lefkoşa’ya getirmek için “Beyaz Yasemin” Projesi’ni hayata geçirdiklerini kaydeden Harmancı bunun şehirdeki işyeri kalitesinin artmasına neden olacağını ifade etti.

“Bir yılda birçok ilkler yapıldı”

           Bir yılda hem yeni komisyonlarla hem yeni oluşturulan birimlerle belediyecilik hizmet skalasını genişlettiklerini belirten Harmancı özellikle engelli, özel gereksinimli ve dezavantajlı kesimler ile gruplarla ilgili hizmetleri devreye koyduklarının altını çizdi. Harmancı: “Bu bir yıl içinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu kuruldu ve bu komisyonun çalışmaları ile artık bir Kadın Destek Merkezi oluşturacak binamız vardır. Çok yakında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi’miz de kuruluyor. Herkese dost Lefkoşa vizyonumuz çerçevesinde engelli ve özel gereksinimli bireylerin toplumsal yaşama katma amacı doğrultusunda Engellemeyen Şehir Komisyonu kurduk ve bu komisyonun da gayretleriyle bugün bir Engelsiz Toplu Taşıma Aracımız mevcuttur. Belediye bünyesinde de Engelliler Birimi oluşturduk. Hedef bu yıl yapacağımız Lefkoşa Maratonu geliri ile bir de Engelsiz Taksi almak. Çocuk Hakları Komisyonu’nu oluşturduk ve bu komisyonun çalışmaları

çerçevesinde birçok etkinlik yaptık .Hedef 2015’te Çocuk ve Gençlik Meclisleri’ni oluşturmak. Bir diğer ilk olan Mülteci Hakları Komisyonu da özellikle Lefkoşa’daki 21 mülteci için bir öğün ücretsiz yemek sağlamanın altyapısını oluşturma hedefine yoğunlaştı.”

“Suyu biz yönetmeliyiz”

LTB Başkanı Harmancı, Türkiye’den gelecek suyun yönetimine ilişkin görüşlerini ilk günden itibaren net bir şekilde dile getirdiklerini kaydederek, “Suyu biz yönetmeliyiz. Belediyeler Birliği’nin hazırlamış olduğu BESKİ projesine destek çıktık ve çıkmaya devam edeceğiz” dedi.

12 başlıkta 2015-2016 Yatırım Hedefleri

Konuşmasında LTB’nin 2015-2016 Yatırım Hedefleri’ni de Lefkoşalılar ile paylaşan Harmancı hedefleri şu şekilde sıraladı:
1. Şht. Ecvet Yusuf Caddesi’nin kanalizasyon, drenaj ve su altyapısı öncelikli olacak şekilde üst yapısı ile birlikte tamamen bitirilerek, 15 yıllık bir utancın tarihe gömülmesi
2. Kemal Aksay Caddesi’nin üst yapısının çağdaş trafik düzenlemesine uygun bir noktaya getirilerek, asfalt, kaldırım ve trafik düzenlemesinin sağlanması
3. Marmara’ya yeni bir köprü yapımı
4. Şehrin farklı noktalarında Yarım Milyon TL’lik drenaj ve kaldırım çalışması.(Ortaköy öncelikli)
5. Çağdaş Bir Açık Pazar ve çok amaçlı merkezin inşaası ve terminal bölgesinde başkente yakışmayan görünümün sonlandırılması.
6. Sanayi Bölgesi Doktoroğlu önünde yer alan problemin hafifletilebilmesi için 600 bin TL’lik yatırım.
7. Kanalizasyon için 1 yeni vidanjör alımı ve Hamitköy’de kanalizasyon altyapı yatırımlarına ağırlık verilmesi.
8. Kendi kaynaklarımızla,Kaymaklı bölgesinde eksik kanalizasyon yatırımlarının tamamlanması.
9. 2016 yılında Çağlayan Parkı başta olmak üzere, 3 mevcut parkımızı yeniden hayatın içerisine almak.

10. Asmaaltı Yayalaştırma Projesini proje tadilatını tamamlayarak, 2016 ilk yarısında bitirmek.
11. K.Kaymaklı su kuyusuna yeni bir arıtma sistemi kurulması.
12. 1 Milyon TL’lik yeni bir asfalt ihalesi.

“Eylül’de referandum…”
LTB Başkanı Harmancı, Eylül ayında bir referandum yaparak, su faturalarına cüzi bir miktar ekleme yapılarak, belediyeye ihtiyaç duyulan ağır iş araçlarını satın alma konusunda halkın görüşüne başvurma düşüncesinde olduklarını söyledi. Harmancı olumlu sonuç çıkması durumunda, bu paranın bir depozit hesabında tutularak bu alımların yapılması ve üzerlerine de “Lefkoşalılar’ın katkısı ile alınmıştır” ibaresi yazılmasını düşündüklerini katılımcılarla paylaştı.

 “Lefkoşa’nın tek bir rengi yoktur”
Harmancı konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Lefkoşa’nın tek rengi, tek kokusu yoktur, Lefkoşa renklerin iç içe geçtiği bir kenttir. Lefkoşa’yı Lefkoşa yapan, yaseminidir, fuludur, gece tütenidir, Lefkoşa surlarıyla güzeldir, Osmanlı’yla, Lüzinyanıyla güzeldir, Lefkoşa Ermenisi, Türkü, Rumu, Kürtü ile güzeldir. Lefkoşa’yı geleceğe sevgiyle ve her rengi kucaklayarak taşıyacağız….

MehmetHarmanci

Sehrin365Gunu.compressed

Yorum Yazın