barinak-projesiHayvan Refah Yasası’na göre sokakta yaşayan hayvanlar için uygun barınak şartlarının sağlanması Belediyelerin görevidir. Lefkoşa’da bulunan mevcut barınak ihtiyaca cevap verebilecek kapasiteye sahip değildir ve Lefkoşa Türk Belediyesi bünyesinde uluslararası standartlara uygun yeni bir barınak Lefkoşa’ya kazandırılacaktır.

Meskun yerlere uzak mesafede yapılacak barınakta Lefkoşa’ya hizmet veren mevcut Belediye çalışanları arasından gönüllü hayvanseverler barınak yönetimi ile ilgili eğitim programına katıldıktan sonra barınakta görev alacaktır. Böylece Belediyenin öz kaynağı olan çalışanları daha doğru ve verimli değerlendirmesi sağlanacaktır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR SAHİPLENME

Hayvanların gezdirilmesi gibi gönüllü katılımını teşvik edecek etkinlikler sayesinde köpeklerin sahiplenilme oranı yükseltilecektir. Hayvanların çocuk gelişiminde önemli rol oynadığı bilimsel gerçekğinden hareketle okullarda hayvan hakları ve barınak konusunda farkındalığı artırmaya yönelik Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapılacaktır.

HAYVAN MEZARLIĞI

2014 yılında başkent Lefkoşa’da halen ölen hayvanların çevreye, diğer hayvanlara ve insanlara zarar vermeyecek şekilde gömülebileceği belirlenmiş bir alan mevcut değildir. Meskun bölgelere uzak bir alanda hayvan mezarlığını oluşturup ölen hayvanların bu mezarlığa gömülmesi sağlanacaktır.