SEL TAŞKINI VE AFET RİSK HARİTASI

Her yağış döneminde Lefkoşa’nın ne hale geldiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Lefkoşa’nın tümünü bu tablodanancak vizyon sahibi, girişimci, kararlı, işinin uzmanı bir ekip kurtarabilir. Harmancı ve Lefkoşa Ekibi, sel taşkını afet risk haritasının şehirler için olmazsa olmaz olduğunu çok iyi biliyor.

Şehrin alacağı yağışın hangi bölgelerde sele dönüşebileceği, yağışın ne kadar miktarda ve hızda geçeceği, yağış alan bölgenin topografik koşulları ve zeminin geçirimliliği dikkate alınarak uzmanlar tarafından sel taşkını afet ve risk haritası oluşturulacaktır. Uluslararası tanınmışlığa sahip olmanın avantajı ile AB’de yasal zorunluluk haline gelen harita, sunulacak proje ile uluslararası finansman sağlanarak hazırlanacak, böylece Lefkoşa sel taşkını ve afet riskine karşı hazır hale getirilecektir.

 

KANLIDERE VE ONU BESLEYEN KOLLARININ ISLAHI

Lefkoşa’yı sel ve afet tehlikesinden kurtarmak için sadece haritalandırma yeterli değildir. Kanlıdere ve onu besleyen diğer kolların ıslahı da gerekmektedir.

Böylece plansız yapılan, müdahalelerle değiştirilen, su geçişleri daraltılan ve yapıların dere içlerine kadar uzandığı Kanlıdere ve onu besleyen diğer kollarında Lefkoşa’nın kanayan yarası haline gelmiş sel felaketleri ve dere taşkınları önlenecektir.

 

ŞEHRİ BÜTÜNLEŞTİREN YEŞİL KORİDOR

yuruyusDere ıslahının tamamlanmasının ardından peyzaj çalışmaları ve ağaçlandırma faaliyetleri ile Lefkoşa’yı çepeçevre saran bir yeşil koridor şehrin bütünleşmesini sağlayacaktır.

Doğaya uyum içinde yaşamı bir öncelik olarak gören Harmancı ve Lefkoşa Ekibi, bu projeyi hayata geçirirken geri dönüşümlü ve ekonomik malzemeleri tercih ederek hem çevreye hem de Belediye bütçesine karşı sorumlu şekilde hareket edecek.

 

 

ŞEHRİ SARMALAYACAK BİSİKLET YOLU

Adım adım ilerliyoruz. Sel taşkını ve afet risk haritasının oluşturulması ve Kanlıdere ile dereyi besleyen diğer kolların ıslahının ardından, Lefkoşa İmar Planı çevçevesinde Güney Lefkoşa’da bulunan bisiklet yolunun Kuzey Lefkoşa güzergahının projesi hazırlanmıştır. Şehir Planlama Dairesi’nin de görüşü alınarak hayata geçirilecektir. Bu güzergaha ek olarak şehri sarmalayacak bisiklet ve yaya yolları Lefkoşa’ya kazandırılacaktır.

Şehrin farklı noktalarından giriş ve çıkış imkanlarının yer aldığı bisiklet yollarında şehir trafiğinden uzak ulaşım ve seyahat imkanı sağlanıp, doğayla iç içe bir gezinti alanı Lefkoşa’ya kazandırılıyor.

 

LEFKOŞA ŞEHİR PARKI VE MAHALLE PARKLARI

yasemin_parkParklar dizisi ile Lefkoşalılar yine yürüyüşe çıkacak, yine taze bir nefes alacak ve yine yasemin dizisini boynuna asacak. Kaymaklı – Kermiya hattının yaşamaktan keyif alınacak bir şehri yaratmak için güçlendirilmesi gerekiyor.

 

 

 

 

MAHALLE PARKLARI

Lefkoşa’nın mahalle parkları şu anda kendi haline terk edilmişken yeri belirlenen birçok parkın ya yapımına başlanmamış ya da yarım bırakılmıştır. Mevcut mahalle parklarının eksiklerinin giderilmesinin ardından öncelikle yarım kalan parklar tamamlanacak ardından da yeri belirlenmiş parklar Lefkoşa’ya kazandırılacaktır. Lefkoşa’nın kendi kendine yetmesi için potansiyel olan her kaynağı ortaya çıkarıp doğru kullanması gerekmektedir. Bu bağlamdaki kaynaklardan bir tanesi de mahalle parklarının canlanması ile büfe işletmeleri için ihaleye çıkılıp büfelerin hem Lefkoşalıya hizmet vermesi hem de Belediye bütçesine gelir kazandırmasıdır.

Parklarda bulunan mevcut ‘köpek gezdirilemez’ uygulaması parkları kullanan tüm paydaşların huzuru göz önünde bulundurularak belirli düzenlemeler dahilinde kaldırılacak ve evcil hayvanlar tasmaları ile gezdirilebilecektir. Park alanlarında evcil hayvan sahiplerinin kullanımı için dışkı toplama poşetleri bulundurulacaktır.

ŞEHİR PARKI: YENİ LEFKOŞA’NIN KARTPOSTAL KARESİ

parklar-neyapmaliyizTüm dünya şehirleri kendilerine ait bir şehir parkıyla anılırken Lefkoşa 2014 yılında halen şehir parkından yoksundur. Mahalle parklarının yaşam bulmasının ardından Lefkoşa Şehir Parkı Projesi uygulamaya konulacaktır. Lefkoşalılara sunulan mazaretlerin aksine Lefkoşa Türk Belediyesi gerek altyapı gerekse sahip olduğu araziler açısından böyle bir parkı oluşturulabilecek potansiyeli bünyesinde barındırmaktadır.

Lefkoşa Şehir Parkı içerisinde yer alacak spor alanları, estetik anlayışla tasarlanmış, şehir mobilyaları bisiklet yolu, yürüyüş parkurları, açık hava tiyatrosu, kafe ve açık hava müzesi ile yeni Lefkoşa’nın kartpostal karesi olacaktır. Tarihi dokuyu, modern insanın huzur ihtiyacı ile biraraya getirerek dinamik ve hareketli bir ortam Lefkoşa Şehir Parkı’nda yaşam bulacaktır. Sanat, spor, kültür ve yeşil alanın varlığı Lefkoşalılar için yeni bir yaşam kaynağı oluşturacaktır.

 

TOPLU TAŞIMACILIK VE BİSİKLET

BİSİKLET KİRALAMA İSTASYONLARI

bisiklet-kiralamaTrafikten Lefkoşalılar olarak bıkmış durumdayız. Hem ihtiyaçları karşılamak hem de gezi amaçlı bisikletlerin kullanıldığı günler dün gibi hatırımızda.

Rehber eşliğinde düzenlenecek turistik amaçlı şehir turlarına ve şehiriçi ulaşıma uygun noktalara yerleştirilecek reklam verilebilir bisiklet istasyonlarından ücretli kiralama ile proje kendi maliyetini karşılayıp Belediye bütçesine gelir getirmeye başlayacaktır.

 

 SURLARİÇİ MİNİBÜSÜ

Araç trafiği ile park sorununa pratik ve düşük maliyetli çözüm üretebilmek adına Surlariçi Minibüsü uygulaması Lefkoşa’ya kazandırılacaktır. 15-20 kişi kapasiteli Suriçi Minibüsü Mahmutpaşa Otoparkı’ndan başlayarak 10 dakikalık bir rotada Surlariçini dolaşacak ve minibus kullanım ücreti 1 TL olacaktır.

surici-minibus

 

 YENİ TERMİNAL – GİRNE KAPISI MİNİBÜSÜ

Şehiriçine girecek olan trafiği rahatlatmayı amaçlayan ikinci rota ise Lefkoşa Terminali – Girne Kapısı güzergahına gidiş ve dönüş şeklinde hizmet verecek 10-15 kişi kapasiteli minibustür. Minibüs kullanım ücreti 1,5 TL olacaktır

yeni-terminal-girne-kapisi-minibus

 

ÇEVRECİ VE GELİR KAZANDIRAN UYGULAMA: HİJYENİK VE ENGELSİZ TUVALETLER

engelsiz-tuvaletHijyenik ve Engelsiz Tuvaletler Projesi Dereboyu, Taşkınköy, Terminal, Lokmacı geçiş kapısı ve Girne Kapısı bölgesinde olmak üzere 6 noktada konumlanan durak yerlerine uygulanacaktır. Engelli erişimi ve kullanımına uygun ve kendi enerjisini üretme imkanına sahip tuvaletler sayesinde hem ihtiyaca yönelik pratik, güvenli ve erişilebilir bir çözüm getirirken hem de bölgede önemli bir maddi kazanım yaratılacaktır.

Susuz pisuar sayesinde temizlik ve bakım maliyetlerinin de tasarruf sağlarken her yıl binlerce ton suyun tasarrufu sağlanacaktır.

 

engelsiz-tuvaletler

 

TRAFİK RAHATLIYOR: YOĞUN SAATLERDE 3 ŞERİT

Lefkoşa’nın merkezine ulaşım sağlayan Hamitköy – Kaymaklı ana yolu ile Gönyeli Çemberi – Başbakanlık ana yolu şehrin trafiğine yeterli gelmemektedir. Karayolları Dairesi, Şehir Planlama Dairesi ve LTB işbirliğinde mevcut yolların sadece orta kısımlardaki bariyerlerin kaldırılması ile güvenli geçişe olanak sağlanacak. Sabah 07.00-08.30 ile öğlen 15.00-18.30 saatleri arasında işe gidiş saatlerinde Lefkoşa’nın içine doğru, işten çıkış saatlerinde ise Lefkoşa’nın dışına doğru olan istikamette şerit sayısının 3’e çıkması Lefkoşa trafiğini rahatlatacaktır.