Hedef ‘demokratik bütçe’

Harmancı-FOGEM

LTB Başkanı ve TDP, LTB Başkan adayı Mehmet Harmancı önümüzdeki 2018-2012 dönemin bütçesi için sivil toplum örgütleri ve meslek odaları ile birlikte çalışma yapmak istediklerini söyledi

 

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Belediyesi Başkan adayı Mehmet Harmancı, belediyenin sivil toplum örgütleriyle işbirliği ve dayanışma içerisinde çalışmanın önemine dikkat çekti.

Harmancı dün sırasıyla Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven ve yönetim kurulu üyeleriyle, Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkez, (FOGEM) Başkanı Salih Düşemeci ve merkez yöneticileriyle bir araya geldi.

Biyologlar Derneği ile olan görüşmesinde, geçtiğimiz dört yıl içerisinde dernekle birçok alanda organik bağlar geliştirdiklerini, birçok projede bir araya geldiklerini anımsatan LTB Başkanı Harmancı, “Bu yıl da karşılıklı güvene dayalı doğal ilişkilerimizi sürdürmek ve kapasitemizi bilerek sorunlara çözümler etmek hedefindeyiz” dedi.

“Önümüzdeki dönemde çevre sağlığı konusuna daha da donanımlı olarak devam edeceğiz”

3 yıl boyunca, haşerelerle, kimyasal kullanmadan, biyolojik mücadeleyi sürdürdüklerine işaret eden Mehmet Harmancı, bu yıl Haspolat Artıma Tesisinde oluşan bir durum nedeniyle istemeden de olsa kimyasal müdahalede bulunmak zorunda kaldıklarını, ancak biyolojik mücadeleden geri adım atmayacaklarını vurguladı. Harmancı, “Çevre sağlığı bizim için son derece önemli. Önümüzdeki dönemde bu konuda daha da donanımlı olacağız” dedi.

“Demokratik bütçe için sivil toplum örgütleriyle istişare”

Harmancı, 2018-2022 dönemi bütçesi için ‘demokratik bütçe çalışması’ yapmayı hedeflediklerini de kaydederek, “bu amaçla sivil toplum örgütleri ve meslek odaları ile istişare ederek hep birlikte nelerin karşılanabileceği konusunda görüş birliğine varabiliriz” diye konuştu.

“Hedef daha güzel bir Lefkoşa”

Harmancı, önümüzdeki dört yılda daha güzel bir Lefkoşa yaratmak için çalışacaklarının da altını çizdi ve “2018-2022 dönemi için her yıl 10 bin ağaç olmak üzere toplam 40 bin ağaç dikme hedefimiz var. Konuyla ilgili haritalandırma ve ağaç tipolojilerini belirlemek için çalışmalar gerçekleştireceğiz. Ortak çalışmamız çok önemli” dedi.

Sivil toplum örgütlerinin 150’nin üzerinde bina ihtiyacı olduğuna da işaret eden Harmancı, bu ihtiyacı karşılamanın zor olacağını, hangi derneğin hangi etkinliğinin daha önemli olduğuna karar verme durumunda olmadıklarını kaydetti ve “ancak, bir sivil toplum merkezi konusunda çalışma sözü verdim” diye ekledi.

“Lefkoşa’yı ileriye taşımak için atılan adımlar artacak”

Daha sonra FOGEM Başkan ve üyeleriyle buluşan Harmancı, bu örgütle de dört yıl boyunca yakın ilişki içerisinde olduklarını, birlikte mücadele ettiklerini söyledi ve “birlikte şehrin kültür-sanat yaşamına katkı koyduk. Henüz Çağlayan’daki Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’ yokken sizler, şehrin kültür-sanat festivallerini ayakta tuttuğunuz için sizlere çok teşekkür ederim” dedi.

Bazen, LTB’nin neden bir folklor ekibi olmadığı sorusuyla da karşılaştığına dikkat çeken LTB Başkanı Mehmet Harmancı, “Çünkü tüm folklor ekipleri bizim. Bu nedenle ayrı bir folklor derneği kurmamız gerekmiyor. Ancak Haspolat’ın bir folklor ekibine ihtiyacı var. O konuda sizlerin bilgi birikiminden yararlanmak isteriz” diye konuştu.

Harmancı sözlerini, “iyi niyetle çalışacağız. 24 Haziran’da toplumun takdiri ve kararına saygılıyız. Toplum bize ‘yola devam’ derse, Lefkoşa’yı ileriye götürmek için attığımız adımları çok daha artırarak hizmetlerimizi sürdüreceğiz” diyerek sonlandırdı