“Engelleri Kaldıracak Olan Bizleriz”

ozgurce-yasam

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Lefkoşa Belediye Başkan adayı Mehmet Harmancı, Kuzey Kıbrıs’ta engellilere yönelik bakış açısı ile yapılan düzenlemelerde, halen çok ciddi eksiklik ve sorunlar olduğuna dikkat çekti.

Ülkemizde yaşayan her engellinin yaşam kalitesinin artırılması, engelli sorunlarına dikkat çekilmesi ve toplum genelinde farkındalık bilincinin artırılmasının en birincil görev olması gerektiğini kaydeden Harmancı, tüm engelli kesimler için yapılacak çok çalışma ve yürünecek çok yol olduğunu vurguladı.

“Yıllar içinde engellilere yönelik verilen sözlerin yarısı bile yerine getirilmiş olsaydı, ülkemiz bugün çok daha engelsiz yaşam koşullarına kavuşmuş olacaktı” diyen Harmancı, engelli vatandaşların toplumsal ve siyasal yaşamda temsiliyetlerinde de hala daha ciddi sıkıntıların olduğunu, son dönemde Günay Kibrit’in Kaymakam olarak atanmasının yasal engele takılmasının bunun somut göstergesi olduğunu vurguladı

LTB Başkan adayı Harmancı Engelliler Haftası nedeniyle yayımladığı mesajda, ülkedeki mevcut sorunlara dikkat çekti ve engelli vatandaşlara yönelik projeleri hakkında açıklamada bulundu.

Yerinde ve zamanında önlemler alarak, eğitimde süreklilik yaratarak ve yenilikler başlatarak birçok sorunun aşılacağına vurgu yapan Harmancı, ailelerin bilinçlendirilmesi, güçlü bir özel eğitim ve aile destek programlarının önemine dikkat çekti.

Engellileri Koruma Rehabilite ve İstihdam Yasası ile ilgili tüzüklerin tadil edilmesinin elzem bir gereklilik olduğunu vurgulayan Harmancı, gereken adımların atılması gerektiğini kaydetti.

“Fırsat ve olanak eşitliği”

KKTC Milli Eğitim Yasası’nın ‘Fırsat ve olanak eşitliği’ ilkesiyle bedenen veya zihnen engelli olup özel bir eğitim ve öğrenime gereksinimi olan okul öncesi yaşına ulaşmış çocukların 18 yaşına kadar özel eğitimden yararlanma hakkına sahip olduklarını vurguladığını anımsatan Harmancı, buna rağmen 2014 yılında bile halen yasal eksiklik bulunmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.
Engelli bireylerin eşit hak ve fırsatlardan faydalanabilmeleri ve üretken bireyler olarak topluma katılımlarının sağlanması için yerel düzeyde de politikalar ürettiklerini belirten Harmancı, Belediye sınırları içerisinde ulaşım, dolaşım, erişilebilirlik, istihdam ve sosyal yaşam gibi hayati konuların yerel mekanizmalarca engelli bireylerin ihtiyaçlarına da cevap verecek şekilde düzenlenmesinin, kamusal demokrasi ve eşitlik anlayışının vazgeçilmezi olduğunu vurguladı.

Tüm belediyelerde fiziki altyapı ve üstyapı planlama ve uygulamalarında engelli dostu (engelsiz) projelendirme ve bütçelendirmelerin yapılmasının birincil öncelik olması gerektiğini kaydeden Harmancı, bunun yanı sıra engelli bireylerin sadece yerel hizmetlerden faydalanması yeterli olmadığını, aynı zamanda, yaşam alanlarının şekillenmesinde söz sahibi olmaları için planlama ve karar alma mekanizmalarında yer alabilmelerine yönelik düzenlemelerin yapılmasının öncelikleri arasında olacağını kaydetti.

Harmancı, engellilere yönelik ulaşım, dolaşım ve erişilebilirliğin sağlanması, eğitim ve istihdam olanaklarının artırılması, sosyal yaşam alanlarının geliştirilmesine yönelik çok önemli ve gerçekçi projeleri olduğunu ifade etti.

Yorum Yazın