1977 yılında Lefkoşa’da doğan Mehmet Harmancı Türk Maarif Koleji (TMK) mezunudur. Lisans eğitimini Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamlayıp, üniversite öğrenimi boyunca DAÜ-KÖB (Doğu Akdeniz Üniversitesi Kıbrıslı Öğrenciler Birliği) öğrenci inisiyatifinde aktif görevlerde bulundu.

Harmancı, yüksek lisans derecesini Liverpool John Moores Üniversitesi AB ve Politika alanında tamamladı. Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP)’nde siyasi yaşamına başlayıp TKP ve Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) Gençlik Komitesi Başkanlığı görevlerini üstlendi.

Sivil Toplum Örgütleri ve uluslararası kuruluşlarda yöneticilik görevleri üstlenen Harmancı; Kıbrıs’ın kuzeyine AB tarafından sağlanan yardım paketinin fizibilite çalışmaları ile projelerinde yöneticilik ve koordinatörlük görevlerinde bulundu. 2005 – 2008 yılları arasında Kıbrıs’ın kuzeyinde faaliyet gösteren özel bir tur operatörlüğü firmasında Genel Müdür olarak çalıştı. 2008 yılında Amerika’da düzenlenen “Avrupalı Genç Liderler” programına davet alarak katıldı. The Management Center (Yöneticilik Merkezi)’nde iki toplumlu “Engage Projesi”nin yöneticiliğini yaptı.

Haziran – Eylül 2013 tarihlerinde Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı olarak görev aldı. Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa İlçe Başkanlığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulunan Mehmet Harmancı, 4. Olağan TDP Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne, ardında da Genel Sekreterlik görevine seçildi. Kendisine ait blog sitesinde edebiyat, politika, turizm ve hayata dair yazmaya devam eden Harmancı aynı zamanda haber portallarında periyodik olarak köşe yazıları yazmaktadır.

Kıbrıs’ın kuzeyine Avrupa’dan turlar düzenleyen, pek çok otel tarafından ‘En İyi Tur Operatörü’ ödülünü almış özel bir firmada Genel Müdür olarak görev yapmış olan LTB Başkanı Harmancı, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

* * *

Lefkoşa için çarpan kalplere,

Biliyorum mutsuzuz, biliyorum ki şehir bize artık yabancılaşmış ve biz de şehre. Belki ilk aşkını tattığın bu şehir eskisi gibi sana gülemiyor, dokunamıyor yüreğine ve artık saramıyor seni şehrin heyecanı, gece tüteni, yasemini, fulu, feslikanı. Şehirle Lefkoşalıları barıştırmaya, aramızdaki mesafeleri azaltmaya, kafamızdaki duvarları yıkmaya geliyoruz.

Ekibimiz ve Lefkoşalının da katıldığı süreçler sonunda, bu şehrin yeniden düzlüğe çıkabilmesi ve sürdürülebilir ekonomik yapı oluşturulması için neler yapılabileceğinin yollarını birlikte aradık ve gerçekçi çözüm önerileri ürettik.

Bu dünyada yalnız olmadığımızı, dünyada başka yerel yönetimlerin de mali kriz içerisine girdiğini, krizlerden kurtuluş yolunun belli olduğunu ve kimsenin bir mucize üretemeyeceğini bilmenizi isterim.

Biz çalışacağız, yenilikçi olacağız, Lefkoşalının sırtına ek yükler bindirmeden ama sıkı ve etkin bir disiplin sağlayarak hem belediyeyi hem de Lefkoşa’yı yeniden yapılandıracağız.

Ben ve ekibim size şunun sözünü veriyoruz; mali kriz aşılırken sizler yeni Lefkoşa’nın yaratıldığına tanıklık edeceksiniz; Lefkoşalılar denetleyecek, belediye de hesap verecektir.

Başkentin yönetimine talibiz. Açık, şeffaf ve demokratik bir şehir yaratacağız. Lefkoşa’ya yapmış olduğu icraatlarla damga vurmuş Mustafa Akıncı nasıl bir şehir bıraktıysa, O’nun kaldığı yerden yeni başkenti inşa etmeye başlayacağız.

Şehir hepimizi sahip çıkmaya çağırıyor. Şehir artık senin sözünü söylemeni ve değişim için 29 Haziran’da onayını bekliyor.

Biz hazırız, şimdi Sen Söyle Lefkoşa.

Mehmet HARMANCI