Asılsız İddiaların Panzehiri Doğrulardır

İyi bir muhalefetin bizi her zaman dinç ve zinde tutacağına inanıyorum. Spekülatif haberler ve iddialar ile kamuoyunu yanıltmaya girişimleri karşısında doğruları açıklamak ve paylaşmak, LTB Başkanı olarak Lefkoşalılar ve kamuoyuna olan borcumdur. Ayrıca, 2016 yılı için LTB ve Lefkoşalıların için özet şekilde durum analizi, beklentiler ve sorunlara yönelik çözüm önerilerini paylaşmak istiyorum.

İddialar arasında belediyeyi ‘müsrifçe’ yönettiğim ve benden önceki döneme dikkat çekilerek bağışlara vurgu yapılıp o dönemin tasarrufları anlatılmıştı. Bu tasarruflardan örnek verilirken de yine seçim zamanlarında da dile getirilip bağış olarak alınan tuvalet kâğıtları ifade edilip toplamda bu tasarruflarla 5 maaş ödemesi yapıldığının altı çiziliyordu.

Bu tuvalet kâğıdı meselesi seçim döneminde birçok televizyon programında da dile getirilmiş abesle iştigal bir konu olduğundan, o dönem es geçmiştim ama şimdiki iddialar da bu yönde olunca ciddi bir hesaplama yapma ihtiyacı duydum.

 

Gelin bu hesabı birlikte yapalım:

32’lik paket olarak satılan tuvalet kâğıdı, indirimli olarak 20 TL’dir (hani tasarruf edilmişti ya, hesabı yaparken indirimli fiyatı baz aldık).

5 maaş toplamı ise yaklaşık 17 milyon 500 bin TL. Bu paraya ulaşabilmek için tasarruf edilebilecek tuvalet kâğıdı miktarı toplam 28 milyon adet şeklindedir.

Kabaca bir hesap yapalım; 900 personeli olan bir belediyede 1 kişinin 3,5 günde 1 bütün tuvalet kâğıdı tükettiğini düşünürsek, bu haftada 1.800 adet tuvalet kâğıdı gideri demektir. Benden önceki başkanın görev süresi 59 hafta olduğundan maksimum kullanılabilecek tuvalet kâğıdı sayısı 106.200 adettir. Tanesi 0,6 kuruş olan tuvalet kâğıdının 59 haftalık dönemde toplam maliyeti 66 bin 375 TL’dir.

Ne demiştik? 5 maaşın toplamı 17 milyon 500 bin TL idi. 17 milyon 500 bin TL’yi, 66 bin 375 TL’den çıkardığımız zaman geriye; 17 milyon 433 bin 625 Türk Lirası kalıyor. Açıkcasıbaşka bir platformda geriye kalan bu miktardaki tasarrufun nereden ve nasıl karşılandığını öğrenmek isterim.

Yine de ben size bildiğim gerçekleri anlatayım: Yazıda bir önceki başkan döneminde ödendiği söylenen geriye dönük 3 maaş ödemesi diye bir şey yoktur. Geriye dönük 2 maaş ödemesi yapılmıştır. Bunun kaynağı da kendi ve kendinden önce emekliye çıkan personele yapılmamış olan emeklilik ödemeleri, esnafa yönelik ödenmemiş olan borç bakiyeleridir. Ayrıca, depozit hesapta amacına istinaden kullanılması gereken 900 bin TL de depozit hesabından çekilip, maaş ödemeleri için kullanılmıştır.

Küçük bir not daha ekleyeyim; kendi dönemimde devletten alınmış herhangi bir avans yoktur. Göreve geldiğim zaman personelin bir maaş geriliği bulunmakta idi, bu maaşı ödemekle birlikte başkan olduğum sürede ilk iki ay hariç her ay hiç gecikmeden düzenli olarak maaşlar, aile yardımları, bayramlıklar ve 13’üncü maaşlar ödenmiş bulunmaktadır.

Yani bu yazılan iddiaların tümü gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

Tasarruf konusunda attığımız adımlardan sadece birkaçını hızlıca paylaşmakta yarar görüyorum:

  • İlgili şubemiz tarafından fazla olduğu tespiti yapılan 28 araç ve makam aracının satışı gerçekleştirildi.
  • Hurdaya çıkan araçların satışı sağlanarak ek gelir sağlandı.
  • LTB binasında bulunan kafeterya yeniden değerlendirerek aylık 5.000 TL’lik gelir sağlandı.
  • Tüm mülklerimize sahip çıkıp, bu mülklerimizden maksimum seviyede yararlanmayı Kira İhale Komisyonumuzun çalışmaları sayesinde başardık.

 

Devletten Tek Kuruş Avans Almadan Yapılan Ödemeler

Devletten tek kuruş avans almadan, 2015 yılında ve bizden önceki dönemde emekliye ayrılan veya vefat etmiş çalışanlarımızın kıdem tazminatı, ihtiyat sandığı ve sosyal sigortalarına 4,5 milyon TL üzerinde tutan yatırımlarını yaptık. 2016 yılında emekliye ayrılacak olanlar ile kendi dönemim öncesinde emekliye ayrılmış 43 kişi için ödeyeceğimiz rakam ise 4 milyon 783 bin TL’dir.

200 Bin TL’lik Belediye Meclisi Yetkisine Rağmen 178 Bin TL’ye 5 Parkımıza Kazandırılan Oyun Grupları

2015 yılı içerisinde parklardaki oyun gruplarına 500 bin TL ödediğimiz de geçtiğimiz yıl yöneltilen iddialar arasındaydı.

Öncelikle Teknik İşler Ve Kentsel Tasarım Komisyonu’na giden ve orada yer planları komisyon başkanı tarafından onaylanan oyun gruplarına ödediğimiz para tam olarak 110 bin 400 TL’dir (500 bin rakamı nereden çıktı, nasıl geldi onu anlamak gerçekten zor)

Belediye Meclisimiz tarafından (14 evet, 3 hayır, 1 çekimser) Lefkoşa ve Lefkoşalılar için alınacak oyun grupları için 200 bin TL’ye kadar alım yetkisi vermişken, alımı gerçekleştirip oyun gruplarına ödediğimiz miktar ise bu yetkinin sadece 178 Bin TL’dir. 68 Bin TL’lik harcama betonarme işleri ve engelsiz girişi çıkışları sağlayabilecek yapım maliyetlerine harcanmıştır. Yani işin özü; 200 Bin TL’lik alım yetkisi verilmişken 178 Bin TL’lik harcama ile şehrin 5 parkı engellemeyen, çağdaş  oyun guruplarına sahip oldu.

 

Bütçenin Sadece %0.09’u Tutarında Yatırım Yaptığım Şu Parklar Meselesi

Peki bu parayla oyun grubu yerine ne yapılabilirdi?

a)   200 bin üzerinde tuvalet kâğıdı alınabilirdi.

b)   Veya kendi kullanımım için yeni makam arabası alabilirdim (Hayda! Mevcudu satmamış mıydık? ‘Müsrif’ insanlar işte, satıp savıp yiyorlar).

c)    900 çalışanın 1 aylık sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve vergi yatırımını gerçekleştirebilir miydim? Bu yatırımın bedeli ise 1,5 milyon TL’nin üzerindedir.

d)    Hiçbir şey! Yakınmak ve şehrin sorunları karşısında sadece mazeret üretmek isteyenler için bu da bir seçenek…

 

Ek Mesailer Konusu

Belediye Meclis üyelerimiz arasında bazı arkadaşlarım anlaşılan neye oy verdiğinin bilinci içerisinde değil. Haspolat Arıtma Tesisi için devletten alınan katkı miktarının bütçelenebilmesi için, bizler ek bütçe yapıp Belediye Meclisinde onayladık. Geriye kalan bütçe uygulamaları, meclis üyelerimizin onayı ile bütçe içerisindeki aktarımlarıdır. Yani bahse konu ek bütçenin ek mesai ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

 

Daha Da Açalım Şu Ek Mesailer Konusunu

Şehirler 24 saat yaşayan, hayatın durmadığı, hele bu şehir bir de başkent ise, şehrin 61.400 kişilik yatılı ‘resmi’ nüfusunun üzerine artı olarak 40.000 kişilik öğrenci nüfusu da eklenirse, Lefkoşa’da her gün mesai yapan 15.000 memur olduğunu da bu hesaba katarsak ve yine şehre dışardan giriş yapan araç sayısının günlük 20.000’in üzerinde olduğunu belirtirsek, Lefkoşa’da temizliği durdurmak imkânsızdır.

Geçmiş dönemde ne yapıldı peki? Geçmiş dönemde, ek mesai uygulaması kaldırılarak hafta sonu 2 gün işleyip hafta arası 5 gün belediye binasından içeri girmeyen bir zümre yaratıldı. Hani kendileri müsrif değil ya! Yine kabaca bir hesap yapalım; 5.500 TL ortalama gideri olan bir işçinin günlük maliyeti 250 TL’dir. 1’e 1,5 üzerinden yapılan hafta sonu çalıştırmanın bedeli de günlüğüne eklenen ve bir ayın toplamında sadece 8 gün çalıştırılan bir kişinin günlük maliyeti ise 687,5 TL. Geçmiş dönemde bu şekilde çalıştırılmış toplam 14 kişi vardı. Bu anlayışın belediyemize ve Lefkoşalıların sırtına yüklediği toplam israf, işçi başına; 437,5 TL, 14 işçi olduğu zaman ise yıllık 1 milyon 617 bin TL’dir.

Biz ne mi yaptık? Temizlik gibi elzem alanlar, durdurulamayacak hizmetler ve acil durumlarda ek mesai uygulamasını yaptık ve tüm bu hizmetlerin belediyemize maliyeti 1 milyon TL’dir. (Bu uygulama ile hem daha çok hizmet vermiş, ayrıca geçmiş döneme göre de 617 bin TL’lik daha az bir maliyet ve daha yüksek verimlilik sağlamış bulunmaktayız. Bahsettiğim hizmetler kapsamında sadece bölgesel temizlik sayesinde, Lefkoşalıların memnuniyeti ortadadır ve bunun takdiri yine bizzat Lefkoşalıların kendisine aittir.

 

Mali Danışmanlık Şirketi

2014 yılındaki seçim döneminde dönemin Belediye Başkanı Sn. Fellahoğlu: ‘seçilirsem ilk işim bir mali danışman almak’ olacak demişti. Bunun nedenini de, maliye şubesinin yeniden dışardan bir gözle organize edilmesi olarak nitelendirmişti. Bu ihtiyaç doğru olmakla birlikte içerisinde eksiklikleri bulunuyordu.

Lefkoşalıların onayını alarak geldiğim görevimde, kendime danışman atamak yerine Belediye Meclisi tarafından sorgulanabilecek, hesap verilebilirliği olan bir kurum ile anlaştık. Peki, bu anlaşma nasıl yapıldı? Tabii ki bizzat Belediye Meclisimizin almış olduğu karar ile. Bu işin doğruluğu noktasındaki sorumluluk Belediye Başkanı olarak bana ve karara olumlu oy veren Meclis Üyelerimize aittir. Ayrıca şunu da belirtmekte yarar görüyorum: Belediye Meclisimizin uygulamanın performansını yeterli bulmaması halinde, istediği zaman sözleşmeyi fesih hakkı da bulunmaktadır. Özetle yetkinin ta kendisi; Belediye Meclisindedir.

 

Toplu İş Sözleşmesi (TİS) Meselesi

‘Biz neler yaptık ama olmadı, hep kötü bilindik’ şeklinde yakşalımlar bulunuyor Toplu İş Sözleşmesi olayına. Eleştiren arkadaşların bir önceki dönemde imzalanan sözleşmeden farklarını söylemelerini beklerdim oysa, hem de madde madde. Üstelik bildiğimiz ama bunu bir siyasi söylem haline dönüştürmekten kaçındığımız hususlardan biri de; bir önceki dönemde TİS’e imza atarken, bir nevi o günü kurtarmak adına işçi sınıflandırılmaları bir sonraki döneme bırakılmıştı. Üstelik imza attıkları ve onayladıkları anlaşmanın da aylık 112 bin 980 TL, yıllık ise 1 milyon 355 bin 760 TL’lik ek masrafa yol açtığı bugün feveran eden arkadaşlarımız tarafından keşke hem o gün hem de bugün dile getirilmiş olsaydı. Hani benim ‘ek yükler’ oluşturduğum söyleniyor ya, bunun da bir tarafa not edilmesinde fayda vardır.

Çok net şuna üzülmekteyim ki; tepkiler ilkeler üzerinden değil dönemsel duruşlar üzerinden veriliyor. Benden önceki dönemde TİS’i onaylayan arkadaşlarımızın bu dönemde imzalanan sözleşmeye dönemsel duruşlar üzerinden karşı çıkmaları anlamlı ve dikkate değerdir.

ltb_post_seri1b-s

TİS konusuna değinmişken, şunu da eklemekte yarar görüyorum: Sosyal adaleti yaşam ilkesi olarak benimsemiş bir birey olarak, memurlarımızın kendi kadrolarında yer alırken, işçilerimizin sınıflarının oluşturulmamasına kesinlikle onay vermezdim. Bugün olsa yine vermem. Söz konusu sınıflandırmalar, bir önceki TiS döneminde söz verilmiş, belediye içerisindeki adaleti yaralayan bir olgu olarak da ayrıca önümüzde durmaktaydı. Ayrıca yeni TiS’de çöp kamyonunun arkasında olan, gasilhanede çalışan, kanser riski taşıyan ve asfalt işinde çalışan 52 çalışanımıza toplamda aylık sadece 5 bin 720 TL ek ödeme sağlanmıştır ve yeni TiS’i eski TiS’den ayıran yegâne konu budur.

 

2016 yılı

Göreve geldiğim ilk günden beri gerek çalışma arkadaşlarım ile gerekse de Belediye Meclisi toplantılarında da Meclis Üyelerine söylediğim şekilde, hedefimiz emlak vergilerinin de toplanmasının ardından Nisan 2016 yılında, 7 yılı aşkın süredir yatırılmayan Sosyal Sigorta yatırımlarını düzenli olarak ödemekti. LTB’nin 2016 yılı bütçe çalışmalarını yaparken de bu hedef ile çalışmalarımızı yürütmekteydik. Bu yaklaşım biçimini bütçelendirmeye çalışırken, yerel yönetimlere ilişkin hükümetin alel acele geçirdiği yasa, 2016 Şubat’ından itibaren Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı ve vergi ödemelerini bir zorunluluk olarak belirlemiştir.

Bu ülkede oligarşik yapılara bir türlü söz geçiremeyen devletimiz ille bizim kucağımızda bulduğumuz eğreti yapıları “adam” etme kararlılığında…

Forbes’dan tescilli vergi listelerinde adsızlardan alınamayan vergilerin, hep asgari ücretten bir kısmı yatırılan sosyal sigorta ihtiyat sandıklarının, bir gecede affedilen KDV’lerin ve vergilerin, kumarhanelerde reel oynanan tutar üzerinden alınamayan vergiler için tek laf ya da icraat geliştiremeyenler kısa bir süre içerisinde meclisten LTB için en az 1,5 milyon TL ek bir gider yaratacak düzenlemeyi yapabiliyorlar…

Elbette bizlerin hedefi de çalışanlarımızın Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı ve kesilmiş vergi payelerinin yatırımlarını yapmaktı. Fakat mevcut durumda bunları şehrin ihtiyaçlarını da gözeterek, etap etap yapmaktı. 2016 yılı hedefi için bizler öncelikli olarak sosyal sigorta yatırımlarını gerçekleştirmek idi.

 

Peki 2016 Yılı İçin Ne Yapacağız?

Zor Dönemde Özveri Ve Fedakârlığa İlk Olarak Kendimizden ve Kendi İçimizden Başlamalıyız

2016 yılında bizlerin ödevleri olduğu kadar, çalışanlarımızdan da beklentilerimiz vardır. Bu dönemde dayanışma ruhunu artırarak geçici bazı önlemleri almayı başarabilmeliyiz.

Bu dönem içerisinde hayat pahalılığı uygulamasının kaldırılması, bir dönem verilen denge ödeneğinin kaldırılması ve 12 gün şeklinde hesaplanan bayramlıkların 7 gün şeklinde hesaplanarak ödenmesi LTB’ye ve dolayısıyle Lefkoşamıza 4,8 milyon TL’lik bir tasarruf sağlayacaktır.

Aksi durumda, birşeye sahip olmadan onu ödeme durumumuz olmadığından, farklı kazanılmış sosyal hakların bir kısmını ödeyememe durumunda kalabiliriz.

Bu zor dönemi atlatana kadar personelimizin göstereceği dayanışma ruhuna bu yıl ihtiyacımız vardır ve bu ruhun gösterileceğine dair inancım tamdır.

 

Lefkoşalıların Da Şehrine Sahip Çıkacağına ve Zor Dönemde LTB İle Dayanışma Göstereceğine İnancım Sonsuzdur     

Bir yandan LTB yönetimi ve çalışanları şehrin geleceği için özverili ve fedakâr adımlar atarken, 2016 yılı bütçesi de göz önünde bulundurulup, hizmetlerini aksatmayan bir yönetim ilk etapta bir yıllık süreçte her faturaya 5 TL’lik ‘Ek Hizmet Bedeli’nin uygulanması düşünülebilir. (Lefke, Güzelyurt ve Vadili Belediyeleri’nde de olduğu gibi). Bu uygulamanın yıllık yaratacağı gelir 1,5 milyon TL civarındadır.

 

Çözüm Önerilerimiz, Kendi Ödevlerimiz Ve Yasa Yapıcılardan Beklentiler

1)   40.000 üniversite öğrencinin bulunduğu Lefkoşa’da, bu sayının yaptığı iz düşümü için (şehrin temizlik ve çevre sağlığına yarattığı ek yükler) kayıt esnasında alınabilecek her öğrenci için 150 TL’lik katkı payı: Bütçeye katkısı 6 milyon TL.

2)   Aynen yurtdışında olduğu gibi, otel geceleme ücretleri için yeni bir yasa ile gecelik standart fiyata geçilebilir. Brüksel’de şehir vergisi kişi başı gecelik 6 Euro iken bizlerde ise oda geceleme ücretinin binde 3’ü şeklinde olup sabitlenmiştir. Ülkede vergi denetim sistemlerinin yetersiz oluşu nedeniyle bu rakamlar dahi farklı beyanlar ortaya konularak tahsil edilememektedir. Yurtdışında uygulandığı gibi otelden çıkış yapacak misafirlerin ödeyeceği kişi başı sabit bir ücret talep etmekteyiz. Kişi başı gecelik 5 TL olarak uygulanabilecek bu rakam (1,5 Euro), 2015’te ülkemizdeki otellerin ortalama doluluk oranı dikkate alınarak hesaplandığında belediye bütçemize katkısı 1 milyon TL olacaktır.

3)   Sigaraya uygulanabilecek olan kıymet ücreti sadece %3’lük bir uygulamanın bütçeye sağlayacağı yıllık katkı ortalama olarak 2 milyon Türk Lirası olacaktır.

4)   Belediyeler Yasası’nın güncellenmesi ile meslek ve personel vergisinin devlet tarafından vergi denetimi yapılıp belediyeler ile koordineli hareket etmesi halinde tahsilat oranında ciddi bir artış sağlanabilecektir. Böyle olması halinde 2 milyon TL’lik gelir artışı mümkün olabilecektir.

Ayrıca, emlak vergisi de uzun zamandır güncellenmemektedir.

LTB olarak kısa vadeli önerimiz: 120 metrekareye kadar olan evlerin mevcut şekli ile vergilendirilmesi, 125 – 200 metre kare arası evlerin metrekaresi 1,25 TL ve 200 metre karenin üzerindeki evlerin 1,5 TL üzerinden emlak vergisine tabii tutulmasıdır. Özetle ev alanı büyüdükçe vergi oranının da bu refaha göre  yapılandırılmasıdır. Uzun vadede ise hedef emlağın mevcut değeri üzerinden vergilendirilmesi olmalıdır ki yine devletin ve tüm belediyelerin bu konuda ciddi bir çalışma üretmesi gerekmektedir.

5)   Şehrin insanlarının şehri ve şehir yönetimi ile yeniden barışması sayesinde geçtiğimiz yıl yakaladığımız %16’lık gelir artışını istikrarlı bir şekilde korumak başlıca hedeflerimiz arasındadır. Hep birlikte, el birliği ile yaşadığımız şehre daha da sahip çıkarak bu oranı daha yukarılara çekeceğimize gönülden inanmaktayım. Şehirliler şehrine sahip çıkarken, şehir yönetimi olarak bizler de şehrimize ve şehirde yaşayan herkese sunduğumuz hizmetleri çeşitlendirebilecek ve bunun gereklerini yerine getirebileceğiz.

 

Bugüne kadar sizlerle açık ve şeffaf bir iletişim kurmaya azami özen gösterdim, 2016 yılı bizler için ağır bir yıl olacağının yeniden altını çizmek istiyorum. Tüm mesaimizi bu zor yılı aşarak Lefkoşa’nın hak ettiği yere gelmesi için harcayacağız, bu yolda dayanışacağız, bu yolda yeri geldiğinde zorlukları birlikte göğüsleyeceğiz.

Tüm belediye çalışanlarımızdan ve meclis üyelerimizden beklentim bu yıl tüm vaktimizi yersiz tartışmalardan yerine, Lefkoşa’nın yüklerinin hafifletilmesi için yapacağımız tartışma ve icraatlara ayıracağımız bir yıl olmasından yanadır.

Yorum Yazın